Відповідно до річного плану роботи ЧОІППО імені К.Д. Ушинського проведено ряд заходів із нагоди відзначення професійного свята працівників дошкільної освіти.
27 вересня делегація педагогічних працівників Чернігівської області взяла участь у святкуванні Всеукраїнського дня дошкілля, яке відбулося в Київському міському Палаці дітей та юнацтва. Свято започатковано за ініціативи Всеукраїнського громадського об`єднання «Асоціація працівників дошкільної освіти» та відзначається щорічно за рішенням І Всеукраїнського з`їзду працівників дошкільної освіти (2010 рік). Метою заходу стала популяризація дошкільної освіти, її ролі в розвитку щасливої дитини. Програмою заходів були передбачені майстер-класи, круглі столи, виставки дидактичних посібників, освітянських видань, методичних розробок.
Працівників українського дошкілля привітала Міністр освіти і науки України Ганна Новосад, яка зазначила, що нові методики викладання та якісне підвищення кваліфікації – це ті зміни, які мають відбутися в дошкільній освіті. «Це те, що б ми хотіли разом із вами напрацювати і впроваджувати», – підкреслила Ганна Новосад.
Учасників зібрання вітали освітній омбусмен Сергій Горбачов, народний депутат України, голова підкомітету Верховної ради з питань раннього розвитку та дошкільної освіти Володимир Воронов, голова Всеукраїнської громадської організацї «Асоціація працівників дошкільної освіти» Ніна Омельяненко, директор ВФ «Крок за кроком» Наталія Софій та інші поважні особи.
Заступник Міністра освіти і науки Любомира Мандзій в урочистій обстановці вручила відомчі нагороди (подяки і грамоти МОН України) кращим працівникам дошкільної освіти. Серед нагороджених – Майстренко Олена Володимирівна, директор Менського закладу дошкільної освіти «Сонечко» комбінованого типу Менської міської ради, Сторчак Наталія Володимирівна, вихователь Чернігівського дошкільного навчального закладу № 59 «Білочка» Чернігівської міської ради.
02 жовтня на базі Козелецького ЗДО №1 Козелецької селищної ради пройшло третє засідання обласної школи керівника, вихователя-методиста закладу дошкільної освіти «Успіх» із теми «Хід та результати впровадження програмно-методичного комплексу «Впевнений старт» у практику роботи закладів дошкільної освіти області».
Мета заходу – підвищення професійної компетентності педагогів щодо реалізації інтегративно-діяльнісного підходу в освітньому процесі за програмою «Впевнений старт», обмін досвідом щодо практичної роботи з дітьми середньої та старшої груп.
У ранковому колі, яке організувала тренер проекту «Впевнений старт» Тетяна Верба, учасники заходу знайомилися один з одним, господарями: Тетяною Єркіною, начальником, Тамарою Ольховик, спеціалістом відділу освіти, Ларисою Анонічевою, директором закладу. Присутні переглянули відеопрезентацію з організації життєдіяльності дітей у групі, її щоденними ритуалами та правилами, різними способами самореалізації та самовираження дітей під час проживання тем програми «Впевнений старт».
Гості ознайомилися з досвідом роботи вихователів Любові Бакуменко, Ніни Хоменко щодо організації практичної роботи з дітьми середньої та старшої групи за програми «Впевнений старт». Особливі враження отримали присутні від перегляду інтегрованих занять «Двір» у середній групі та «Театр» у старшій групі, де діти були учасниками театралізованого дійства за народною казкою «Колосок», ліпили пиріжки з калиною.
У рамках роботи Тижня дошкілля пройшла творча зустріч слухачів курсів підвищення кваліфікації, групи директорів, вихователів-методистів, вихователів із Іриною Позняк, директором єдиного в Чернігові приватного дитячого садка «NIDO Монтессорі», в якому освітній процес організовано за системою М. Монтессорі міжнародного формату. Методика Монтессорі сприяє гармонійному розвитку і вихованню самоосвітою, оскільки ґрунтується на самостійній поведінці дитини і свободі в рамках встановлених меж, а також природньому психологічному та соціальному розвитку особистості. Для цього у садочку створено монтессорі-середовище, в якому дитина може і хоче виявляти свої здібності. .
Програмою заходів було передбачено проведення майстер-класу «Наш бренд – педмайстерність і талант» на базі Старобілоуського закладу дошкільної освіти «Зернятко» Старобілоуської сільської ради Чернігівського району. Педагоги-дошкільники ознайомилися з досвідом роботи колективу щодо впровадження в практику роботи курсу «Дошкільнятам – освіта для сталого розвитку» – одного з центральних напрямів освітньої роботи в 2019-2020 навчальному році. Учасники зустрічі переглянули педагогічні інновації з досвіду роботи педагогів, які впроваджують ідеї сталого розвитку: коректурні таблиці, 3-D макети, ігри-стимулятори, оглянули надихаюче середовище груп, а саме: правила груп, центри настрою, добрих справ тощо.
Підсумком тематичного тижня стало проведення обласного семінару для спеціалістів, методистів із питань дошкільної освіти районних (міських) методичних кабінетів (центрів), органів місцевого самоврядування з теми: «Організація освітнього простору в закладах дошкільної освіти: досягнення та перспективи».
Семінар сприяв визначенню сучасних теоретико-методичних і практичних засад успішного формування життєвих компетентностей дитини дошкільного віку, популяризації оновленого програмно-методичного забезпечення, сучасних педагогічних технологій.
Ірина Лисенко, проректор інституту, кандидат педагогічних наук, доцент, привітала учасників семінару, окреслила дані розвитку дошкільної освіти в області, проаналізувала стратегічні завдання підвищення кваліфікації педагогів закладів дошкільної освіти відповідно до нового Порядку підвищення кваліфікації педагогічних і науково-педагогічних працівників закладів освіти.
Створення інклюзивного освітнього простору в системі та закладах дошкільної освіти прокоментувала Наталія Кравченко, завідувач ресурсного центру підтримки інклюзивної освіти.
Проблемами та перспективами розбудови дошкільної освіти в умовах територіальної громади поділився з присутніми Станіслав Пузирний, начальник відділу освіти Кіптівської сільської ради. Серед завдань розвитку дошкільної освіти, які стоять перед громадою, є завдання фінансової, кадрової автономії, створення комфортного освітнього простору в сільських садочках, забезпечення кадрами, які мають фахову освіту, комп’ютерами тощо.
Теоретико-методичну частину семінару розпочато виступом Віктора Бурноса, завідувача відділу дошкільної та початкової освіти. Він акцентував увагу присутніх на змінах до освітніх галузей нової редакції Державного стандарту Нової української школи, програмного забезпечення, формувального оцінювання, безпечного освітнього середовища в початковій школі.
Надія Жеребцова, методист відділу дошкільної та початкової освіти, надала методичні рекомендації щодо організації освітнього процесу в закладах дошкільної освіти в 2019/2020 навчальному році.
Валентина Мисник, методист міського методичного центру управління освіти Чернігівської міської ради, запросила учасників семінару до колегіального обговорення ролі методичної служби в професійному зростанні вихователя фасилітатора, модератора, партнера, новатора. Щодо запитання «Якого педагога потребують сучасні діти?», то після обговорення учасники семінару прийшли до єдиної думки, що сучасний вихователь має бути умотивованим, вільним, відповідальним, щасливим і творчим.
Значну частину семінару було відведено панорамі педагогічного досвіду «Рівний рівному», присвяченій ознайомленню присутніх із особливостями вивчення та застосування у практичній роботі технологій із питань розвитку та виховання дітей нового покоління.
Майстер-клас розгортався на основі презентацій досвіду роботи:
– педагогів закладу №19 Чернігівської міської ради з теми «Живемо за «Впевненим стартом», який прокоментувала Ірина Суровець, вихователь-методист;
– Наталії Примакової, завідувача Чернігівського дошкільного навчального закладу №58 Чернігівської міської ради з теми «Упровадження інтегрально-розвивальних м’ячів для особистісного зростання дошкільника»;
– Тетяни Череватенко, вихователя-методиста Чернігівського дошкільного навчального закладу №1, центру психофізичного та інтелектуального розвитку Чернігівської міської ради з проблеми «Загадковий світ мультиплікації (використання медіа-ресурсів у роботі з дітьми дошкільного віку)».
Цікавим доповненням до заходу стала виставка дидактично-ігрових посібників педагогів дошкільного навчального закладу №58 Чернігівської міської ради з теми «Що може м’яч?».
У цілому тиждень дошкілля засвідчив високий рівень професіоналізму, гнучкості, динамізму праці педагогів закладів дошкільної освіти області.