Меню Закрити

9 листопада – День української писемності та мови

Мова – це наша національна ознака, в мові
– наша культура, сутність нашої свідомості.

Іван Огієнко

Щороку 9 листопада на честь Преподобного Нестора Літописця відзначають День української писемності та мови (відповідно до Указу Президента України від 6 листопада 1997 року).  Саме автора  «Повісті минулих літ», послідовника Кирила та Мефодія, вважають «батьком української словесності». Саме з нього, на думку вчених, і починається писемна українська мова. Історія української писемності й зараз є предметом наукових розвідок.

Тисячоліттями земля предків плекала мову – найбільший скарб народу, передавала з покоління в покоління, формуючи народну  душу. Український письменник Олесь Гончар зазначав: «Мова – це всi глибиннi пласти духовного життя народу, його iсторична пам’ять, найцiннiше надбання вiкiв». Але якщо занепадає мова, то зникає нація (про це свідчить досвід людства).  І навпаки – якщо мова стає необхідністю й уживається насамперед національною елітою, тоді сильною і високорозвиненою стає нація і держава.

Гарною традицією на честь Дня української писемності та мови стало проведення «Всеукраїнського радіодиктанту національної єдності» із метою пропагування грамотності, підтримки та розвитку державної мови як духовного потенціалу нації, виховання високої мовної культури. Так, і цьогоріч 8 листопада всі охочі зможуть долучитися до написання
XІХ Всеукраїнського радіодиктанту, який транслюватиметься в ефірі Українського радіо (початок об 11.00).

Символічно, що саме 9 листопада стартує ХХ Міжнародний конкурс з української мови імені Петра Яцика (за підтримки Міністерства освіти і науки України, Ліги українських меценатів), який не лише перевіряє знання учасників, а й популяризує державну мову, виховує повагу до  живого українського слова.

На Чернігівщині ІІ етап Всеукраїнських учнівських олімпіад із навчальних предметів розпочинається 10 листопада саме із проведення олімпіади з української мови і літератури.

Побажаймо всім учасникам заходів, присвячених Дню української писемності та мови,  усім, хто «думає про майбутнє українською», успіхів і процвітання! Адже «мова є одним із дуже важливих маркерів ідентичності» (Оксана Забужко).