Меню Закрити

НАРОДНА ПІСНЯ ЧЕРНІГІВЩИНИ

Вийшла друком нова наукова розвідка завідувача кафедри педагогіки та психології нашого інституту, доктора педагогічних наук С.Б. Пономаревського «Народна пісня Чернігівщини. 120 найкращих пісень Чернігівського Полісся».

У монографії на основі фольклорних записів обґрунтовуються сучасний стан, умови побутування, а також тематична, жанрова й поетична специфіка різновидів народної пісенності на Чернігівщині. Запропоновано авторський аналіз усіх відомих жанрів й окремих творів календарно-обрядової, сімейно-обрядової поезії, ліричної пісенності, балад, народної творчості релігійного спрямування, різновидів дитячого фольклору та творів дорослих для дітей тощо. В окремому розділі розглянуто елементи поетики приспівок різних типів. Також запропоновано унікальний розділ з текстами найкращих (на думку автора) народних пісень, що перебувають у «живому» побутуванні сучасних чернігівців, але своїм походженням часто сягають у далеке минуле України. Тексти таких пісень «відшліфовані» досвідом народу протягом цілих століть.

Останній подібний аналітичний огляд розвитку народної пісні на Чернігівщині був здійснений хіба що 130 років тому в наукових статтях і розробках ніжинського професора кінця ХІХ ст. Олександра Малинки, але з того часу скурпульозні дослідження місцевого фольклору (а особливо його пісенної творчості) на ціле століття залишалися переважно за межами наукових зацікавлень. Разом з тим, автор книги достеменно доводить, що фольклор Чернігівщини є явищем не лише виразно автохтонним, але й глибоко унікальним у багатьох його тлумаченнях.

Книга адресована насамперед слухачам-педагогам курсів підвищення кваліфікації, а також загалом педагогічним і науково-педагогічним працівникам, учителям-практикам, вихователям різних фахових напрямів з метою підготовки освітян до розв’язання задач, що побудовані на використанні місцевої чернігівської народної спадщини в навчально-виховному процесі, а також усім, хто серйозно цікавиться проблемами українського фольклору, фольклористики, традиційної культури та звичаєвості.

Видання про чернігівську народну пісню було помічене й дуже позитивно сприйняте як багатьма фахівцями в Україні, так і за її межами.

Книгу «Народна пісня Чернігівщини. 120 найкращих пісень Чернігівського Полісся» доступно переглянути в науково-методичній бібліотеці Чернігівського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти.

Реліз кафедри педагогіки та психології