Меню Закрити

Про реалізацію Всеукраїнської програми ментального здоров’я

02 червня 2023 року Олена Антоненко, директор Навчально-методичного центру психологічної служби у системі освіти Чернігівської області ЧОІППО імені К.Д.Ушинського взяла участь у засіданні робочої групи  з питань реалізації в області Всеукраїнська програма ментального здоров’я «Ти як?» створеної за ініціативою першої леді Олени Зеленської. Мета програми – навчити українців піклуватись про власне ментальне здоров’я. Питання її реалізації в області 02 червня обговорили в Чернігівській ОВА представники профільних структурних підрозділів, районних військових адміністрацій та громадських організацій.

«Ментальне здоров’я – це потенціал наших людей, які мають розвивати країну та конче необхідні нашій державі для того, щоб відновитися. На сьогодні маємо прогноз щодо збільшення кількості ментальних розладів. Адже війна триває і в майбутньому ще більша кількість людей потребуватиме психологічної допомоги», – зазначила заступниця начальника ОВА Жанна Шерстюк.

Найбільша взаємодія з населенням відбувається в закладах освіти, соціального захисту та медицини. На сьогодні в зазначених закладах в кожній громаді є працівники, які надають психологічну допомогу. Та все ж головною проблемою залишається недостатня кількість кваліфікованих спеціалістів. Крім того, деякі працівники на місцях не мають достатнього рівня мотивації та необхідного досвіду. «Наразі є органи та інституції, які вже залучені до реалізації програми ментального здоров’я та потужна команда неурядових громадських організацій, які багато років працюють в цій сфері. Наша стратегія – проаналізувати послуги їх якість та наповнення, зорганізувати вже наявний ресурс та збільшити мережу фахівців через проведення навчань тих спеціалістів, які є та залучення нових», – наголосила Жанна Шерстюк.

У ході обговорення Олена Антоненко зазначила, що наразі серед педагогів закладів освіти проводиться системна просвітницька кампанія щодо формування навичок здійснення першої психологічної допомоги здобувачам освіти. Але, попри підвищення рівня психологічної компетентності педагогічних працівників, які розуміють яким чином надати загальнолюдську емоційну підтримку, здебільшого діти і дорослі потребують фахової психологічної допомоги. Відтак, пріоритетним залишається введення у заклади освіти посад фахівців психологічної служби з відповідною освітою і спонукання керівництва територіальних громад до пошуку шляхів вирішення цієї проблеми. Наразі саме органи місцевого самоврядування приймають рішення щодо необхідної громаді фахової допомоги як медичної, так і соціально-психологічної. Адже згідно з даними дослідження, проведеного компанією Gradus Research в рамках Всеукраїнської програми ментального здоров’я, більше 70 % українців відчувають необхідність у такій допомозі.