Меню Закрити

Відбулася Всеукраїнська науково-практична конференція «Освіта в умовах війни: ціннісно-смислові орієнтири Перемоги України»

31 жовтня 2023 року на базі Чернігівського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти імені К.Д. Ушинського у форматах  офлайн та онлайн відбулася Всеукраїнська науково-практична конференція «Освіта в умовах війни: ціннісно-смислові орієнтири Перемоги України», присвячена українським воїнам, усім тим, хто захищає свободу й незалежність України від 2014 року. Хвилиною мовчання присутні вшанували пам’ять усіх українців – військових і цивільних, дорослих і п’ятисот десяти українських дітей, які загинули внаслідок збройної агресії російської федерації проти України.

Відкрив конференцію Віктор Довбня, проректор із науково-педагогічної роботи Чернігівського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти імені К.Д. Ушинського, доктор філософських наук, доцент, який актуалізував питання формування стратегії Перемоги засобами освіти і науки, акцентував на посиленні освітянських позицій та ціннісних переваг, ролі вчителів, які повинні навчитися виявляти обдарованих учнів на підставі їхніх інтелектуальних, творчих та моральних здібностей і не лише ввійти в потаємні глибини особистості вихованця, а й відкрити її Іншій особистості, щоб освітньо-виховний процес поєднував свободу і любов, що трансформує творчість у співтворчість.

У ході підготовки до конференції, як зауважив Віктор Миколайович, був передбачений збір коштів на потреби ЗСУ. Педагогічні та науково-педагогічні працівники інституту переказали на рахунок Благодійного фонду «Добродія» кошти в сумі 25 тисяч 950 гривень на пересувний стоматологічний кабінет для 1-шої окремої танкової Сіверської бригади. Проректор додав, що, ураховуючи природу феномена Перемоги, воїни ЗСУ забезпечують її на полі бою, а ми своїми діями і вчинками сприяємо загальноукраїнській Перемозі, і неодноразовий збір коштів – це один із наших конкретних вчинків.

Із вітальним словом до присутніх звернувся Юрій Музика, начальник Управління освіти і науки Чернігівської обласної державної адміністрації, кандидат історичних наук, який окреслив пріоритетні завдання уряду на 2023/2024 навчальний рік у сфері освіти, зокрема, створення необхідних умов для безпечного освітнього процесу, виконання Концепції реалізації державної політики у сфері реформування загальної середньої освіти «Нова українська школа» на період до 2029 року, схваленої розпорядженням Кабінету Міністрів України (№ 988 від 14 грудня 2016 року), і наголосив, що заради забезпечення національних інтересів і Перемоги ми повинні об’єднати нашу енергію, прагнення і творчі можливості, маємо взяти на озброєння перевірені практикою педагогічні технології відповідальної роботи й виробляти нові підходи, як того вимагають умови воєнного часу, а проведення обласним інститутом післядипломної педагогічної освіти Всеукраїнської науково-практичної конференції, що розкриває ціннісно-смислові орієнтири Перемоги українського народу, стане важливим кроком у єднанні потенціалів науковців, педагогів і управлінців заради єдиної мети – Перемоги України на полі бою.

Учасниками пленарного і секційних засідань Всеукраїнської науково-практичної конференції стали близько трьох  тисяч педагогічних та науково-педагогічних працівників, науковців, зокрема, обласних інститутів післядипломної педагогічної освіти України, Київського національного університету імені Тараса Шевченка, Інституту філософії Національної академії наук України, Українського інституту національної пам’яті, Національного університету «Чернігівський колегіум» імені Т. Г. Шевченка та інших закладів вищої освіти України та області; керівників органів управління освітою органів місцевого самоврядування, керівників центрів професійного розвитку педагогічних працівників, директорів, заступників директорів з навчально-виховної роботи закладів загальної середньої освіти Чернігівської області, в. о. начальника Чернігівського ліцею з посиленою військово-фізичною підготовкою тощо.

Напередодні  в межах Всеукраїнської науково-практичної конференції «Освіта в умовах війни: ціннісно-смислові орієнтири перемоги України» було проведено 5 секційних онлайн-засідань: «Педагогічні умови формування ціннісних орієнтирів здобувачів освіти: виховний аспект» (12.10.2023 р., 19.10.2023 р.); «Педагогічна освіта у викликах минулого і сучасності» (17.10.2023 р.); «Кризові умови сучасності: психологічні виклики та актуальні проблеми психологічної допомоги в умовах воєнного часу» (20.10.2023 р.); «Формування ціннісно-світоглядних орієнтирів здобувачів освіти у процесі вивчення природничо-математичних дисциплін» (24.10.2023 р.); «Формування ціннісно-смислових орієнтирів перемоги в процесі викладання предметів мовно-літературної, громадянської та історичної освітніх галузей» (25.10.2023 р.), під час яких обговорили сучасні проблеми й виклики в освіті, намітили шляхи їх вирішення, в основі яких має бути проривне мислення та сміливі кроки. Розуміння цього є ключем до Перемоги.

У ході конференції було презентовано актуальні змістовні виступи: «Перемога в екзистенціальній війні: світоглядні виклики і відповіді освіти» Назіпа Хамітова, члена-кореспондента НАН України, доктора філософських наук, професора, провідного наукового співробітника Інституту філософії імені Г.С. Сковороди НАН України, Президента Міжнародної асоціації філософського мистецтва; «Історична освіта як напрям формування національної ідентичності» Сергія Бутка, представника Українського інституту національної пам’яті в Чернігівській області; «Академічна харизма особистості в умовах війни та миру» Світлани Крилової, доктора філософських наук, професора кафедри теоретичної і практичної філософії Київського національного університету імені Тараса Шевченка, Віце-президента Міжнародної асоціації філософського мистецтва, професора; «Європейська ідея «вічного миру»: історія і сучасні реалії» Володимира Дятлова, професора кафедри всесвітньої історії та міжнародних відносин Національного університету “Чернігівський колегіум” імені Т. Г. Шевченка, доктора історичних наук, професора; «Задля майбутнього попри війну: проєкти, що змінюють освіту» Олени Яковчук, директора Чернігівської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №3 Чернігівської міської ради Чернігівської області; «Організація освітнього процесу в умовах воєнного стану: виклики та перспективи» Алли Єрмоленко, директора Сновського ліцею №1 Сновської міської ради Корюківського району Чернігівської області, кандидата педагогічних наук, заслуженого учителя України; «Виклики та перспективи сучасного етапу освітнього процесу Новгород-Сіверського державного ліцею імені К.Д. Ушинського» Олександра Пшеничного, директора Новгород-Сіверського державного ліцею імені К. Д. Ушинського; «Військово-професійна орієнтація молоді як чинник національно-патріотичного виховання в умовах воєнного стану» Євгена Казаніна, в.о. начальника Чернігівського ліцею з посиленою військово-фізичною підготовкою, підполковника, та інші.

А також відбулося включення в роботу конференції працівників освіти, які сьогодні відстоюють незалежність і територіальну цілісність Української держави в лавах Збройних Сил України: Олександра Бибика, заступника директора з навчально-виховної роботи Чернігівського ліцею № 15 Чернігівської міської ради Чернігівської області; Ігоря Білецького, учителя предмета «Захист України», трудового навчання Комунального закладу «Навчально-виховний комплекс «Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів – інформаційно-технологічний ліцей № 16» Чернігівської міської ради Чернігівської області, переможця ІІ туру Всеукраїнського конкурсу «Учитель року – 2019» у номінації «Захист Вітчизни»; Сергія Олексієнка, доцента кафедри природничо-математичних дисциплін та інформаційно-комунікаційних технологій в освіті Чернігівського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти імені К.Д. Ушинського, кандидата технічних наук, доцента.

Учасники пленарного та секційних засідань за результатами представлених доповідей та загальної дискусії підготували резолюцію конференції, яку було ухвалено під час пленарного засідання.

Незламний дух українського народу надихає всіх нас на Перемогу. Але для того, щоб перемогти російського агресора, потрібен не лише дух, а й свобода як найбільша цінність вільного світу, свобода академічна і педагогічна, потрібні не лише кмітливість, відвага, сміливість і стійкість, а й воля, прагнення пізнання і творчості, воля до Перемоги. Саме ці слова сьогодні асоціюються з українцями в усьому світі, і синьо-жовтий прапор, що майорить над нашими оселями і в різних куточках світу, – тому запорука. Цивілізований світ на боці України!

Програма конференції

РЕЗОЛЮЦІЯ Всеукраїнської науково-практичної конференції