Меню Закрити

Проведено вебінар  «Система профілактичної роботи соціальних педагогів з питань запобігання деструктивній та девіантній поведінці здобувачів освіти»

26 грудня 2023 року для соціальних педагогів закладів освіти області Навчально-методичним центром психологічної служби у системі освіти Чернігівської області на базі ЧОІППО імені К.Д. Ушинського було проведено вебінар  «Система профілактичної роботи соціальних педагогів з питань запобігання деструктивній та девіантній поведінці здобувачів освіти».

Основна мета діяльності соціального педагога полягає у забезпеченні соціально-правового захисту здобувачів освіти та попередженні впливу негативних соціальних чинників на формування та розвиток особистості дитини. Особливої актуальності робота соціального педагога набуває з огляду на негативні наслідки війни рф проти України, від яких потерпає суспільство, а особливо – діти різного віку. Відтак, основною метою заходу стала актуалізація системності та структурованості профілактичної роботи соціальних педагогів щодо запобігання деструктивній та девіантній поведінці здобувачів освіти та обговорення проблем, які потребують методичного супроводу та роз’яснення для ефективного соціально-педагогічного патронажу освітнього процесу.

Зокрема, багато роз’яснень потребує наразі тема атестації та підвищення кваліфікації педагогічних працівників, а саме – соціальних педагогів, яку детально висвітлила Ірина Лисенко, проректор з науково-методичної роботи ЧОІППО імені К.Д. Ушинського, кандидат педагогічних наук, доцент. На численні запитання, з якими до Ірини Василівни  звернулися учасники, було надано вичерпні відповіді та рекомендації.

Про основні напрями роботи соціального педагога закладу освіти у військовий час говорила Вікторія Мельничук, завідувач сектору психосоціальної підтримки учасників освітнього процесу відділу психологічного супроводу та соціально-педагогічної роботи ДНУ «Інститут модернізації змісту освіти», доктор філософії. Вікторія Олексіївна, у ході свого виступу окреслила нагальні проблеми, до вирішення яких дотичні соціальні педагоги закладів освіти; надала низку корисних посилань на інформаційні платформи, сайти; поділилася статистикою щодо звернень до соц. педагогів та наголосила на важливості фахового конкурсу працівників психологічної служби.

Наразі фактором ефективного соціально-педагогічного патронажу є міжсекторальна взаємодія щодо профілактики девіантної поведінки здобувачів освіти, тому до участі у вебінарі було запрошено Марину Кравченко, старшого інспектора з особливих доручень відділу ювенальної превенції управління превентивної діяльності  ГУНП в   Чернігівській області. Пані Марина висловила переконання у тому, що об’єднання зусиль закладів освіти, поліції, соціальних служб та визнання суспільством існуючих проблем є чинниками ефективності просвітницької та профілактичної роботи зі здобувачами освіти.

Лариса Рень, завідувачка кафедри соціальної роботи та освітніх і педагогічних наук Національного університету «Чернігівський колегіум» імені Т.Г. Шевченка, кандидат педагогічних наук, доцент детально ознайомила присутніх, більшість з яких є у минулому її студентами, з системою профілактичної роботи соціальних педагогів. Лариса Василівна зупинилася зокрема на поняттях деструктивної та девіантної поведінки, основних видах профілактичних програм, їх цілях та специфіці застосування.

Досвід роботи соціального педагога в закладі середньої освіти представила Катерина Новік, соціальний педагог КЗ «НВК Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів – інформаційно-технологічний ліцей №16» Чернігівської міської ради. Досвід пані Катерини має визнання на рівні закладів освіти області, з ним неодноразово знайомилися фахівці психологічної служби у рамках підвищення кваліфікації на базі ЧОІППО імені К.Д. Ушинського. Наразі Катерина Новік врахувала у своїй роботі як специфіку воєнного часу так і соціально нагальні проблеми пов’язані з війною, про що вона розповіла колегам у ході свого виступу.

До участі також було запрошено Олену Костюкову, представницю ГО «Український центр обслуговування: анонімні нікотинозалежні», яка представила 12 крокову модель, як стратегію профілактики та подолання залежностей, зокрема нікотинової залежності, як одного з негативних проявів девіантної поведінки, яка набуває динаміки серед підлітків і є одним їх напрямів профілактики.

У якості практичної частини вебінару відбулася презентація навчального тренінгу для учасників освітнього процесу «Долаємо гендерні стереотипи разом», яку провела для учасників Світлана Поклад, методист з питань психологічного супроводу, соціального захисту, діяльності класних керівників та учнівського самоврядування Навчально-методичного центру професійно-технічної освіти у Чернігівській області. Профілактика гендернозумовленого насильства, подолання гендерних стереотипів – це наразі актуальна та невід’ємна частина роботи соціального педагога закладу освіти. Відтак, тренінг стане важливим доповненням до професійних практичних робочих матеріалів соціальних педагогів.

Презентаційні матеріали щодо функцій соціального педагога в команді  психолого-педагогічного супроводу дітей з особливими освітніми потребами в закладі освіти підготувала для слухачів Віталіна Шовкова, методист НМЦПССОЧО. Матеріали вебінару будуть розміщені на блозі НМЦПССОЧО. Модератором заходу була Олена Антоненко, директор НМЦПССОЧО. Участь у вебінарі взяло 131 особа.