Відповідно до плану роботи Чернігівського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти імені К.Д. Ушинського 10 грудня 2024 року було проведено обласний онлайн-семінар «Підготування здобувачів освіти до участі в інтелектуальних змаганнях з філологічних дисциплін», у якому взяли участь близько ста освітян області: відповідальні за проведення мовно-літературних інтелектуальних змагань, учителі української мови і літератури області, викладачі кафедри філологічних дисциплін та методики їх викладання, методисти відділу суспільно-філологічних дисциплін, відділу роботи з обдарованими учнями Чернігівського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти імені К.Д. Ушинського.
В епіцентрі обговорення педагогів були актуальні питання, пов’язані з організацією, проведенням, науково-методичними механізмами підготування здобувачів освіти до участі у Всеукраїнській учнівській олімпіаді з української мови і літератури, Міжнародному мовно-літературному конкурсі учнівської та студентської молоді імені Тараса Шевченка, Міжнародному конкурсі з української мови імені Петра Яцика, Всеукраїнському конкурсі учнівської творчості.
З вітальним словом до учасників онлайн-семінару звернувся Віктор Довбня, проректор з науково-педагогічної роботи Чернігівського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти імені К.Д. Ушинського, доктор філософських наук, доцент, який озвучив важливі питання особливостей проведення інтелектуальних змагань в умовах воєнного стану, акцентував на відповідальності та дотриманні академічної доброчесності всіма учасниками олімпіади і конкурсного мовно-літературного руху.
Модератор заходу – Світлана Молочко, завідувач кафедри філологічних дисциплін та методики їх викладання, методист відділу суспільно-філологічних дисциплін Чернігівського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти імені К.Д. Ушинського, регіональний координатор мовно-літературної освітньої галузі НУШ, винесла на розгляд учасників заходу актуальні питання, пов’язані з новими підходами до укладання завдань, їхнім форматом; надала методичні рекомендації щодо підготування учасників олімпіади і конкурсів.
Людмила Ремидовська, методист відділу суспільно-філологічних дисциплін Чернігівського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти імені К.Д. Ушинського, акцентувала на особливостях умов проведення цьогорічного Всеукраїнського конкурсу учнівської творчості, а також надала дорожню карту отримання конкурсних завдань, розміщених на сайті Чернігівського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти імені К.Д. Ушинського.
Про організацію та механізми проведення Міжнародного мовно-літературного конкурсу учнівської та студентської молоді імені Тараса Шевченка, Міжнародного конкурсу з української мови імені Петра Яцика присутнім розповіла Оксана Мухіна, методист відділу роботи з обдарованими учнями Чернігівського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти імені К.Д. Ушинського.
Людмила Коткова, доцент кафедри філологічних дисциплін та методики їх викладання, кандидат філологічних наук, окреслила інноваційні підходи до укладання завдань Всеукраїнської учнівської олімпіади з української мови і літератури, Міжнародного конкурсу з української мови імені Петра Яцика. Було проведено паралель з міжнародними моніторинговими дослідженнями в галузі освіти та рекомендаціями до оцінювання груп результатів навчання в Новій українській школі, що відповідає загальним векторам сучасного освітнього процесу.
Методичні рекомендації щодо оцінювання робіт учасників мовно-літературних творчих конкурсів надав Олексій Гальонка, доцент кафедри філологічних дисциплін та методики їх викладання, кандидат педагогічних наук, доцент, зосередивши увагу на специфіці написання есе різних видів, цитуванні творів Тараса Шевченка під час виконання творчих робіт.
Учасники онлайн-семінару обговорили актуальні проблеми, пов’язані з тематикою заходу, та окреслили вектори подальшої співпраці в підготуванні здобувачів освіти до участі в мовно-літературних інтелектуальних змаганнях.