Меню Закрити

Сертифікація педагогічних працівників

Сертифікація педагогічних працівників

Міністерство освіти і науки України визначило категорії вчителів, які можуть пройти сертифікацію педагогічних працівників у 2024 році, та їхню граничну кількість.

2019 року в Україні було запроваджено процедуру сертифікації вчителів початкових класів, 2023-го — учителів математики та української мови і літератури, які викладають на першому (адаптаційному) рівні базової освіти. А відтепер сертифікацію матиме змогу пройти ще одна категорія вчительства.

Із 2024 року Міністерство освіти і науки України поширює зовнішнє оцінювання професійних компетентностей на педагогів, які викладають навчальні предмети й інтегровані курси громадянської та історичної освітньої галузі та/або освітньої галузі «Суспільствознавство» (всесвітньої історії, вступу до історії України та громадянської освіти, громадянської освіти, історії України, основ правознавства, курсів «Досліджуємо історію і суспільство», «Історія: Україна і світ», «Україна і світ: вступ до історії та громадянської освіти»).

Сертифікація педагогічних працівників – це зовнішнє оцінювання професійних компетентностей педагогічного працівника, що здійснюється шляхом незалежного тестування, самооцінювання та вивчення практичного досвіду роботи. Метою сертифікації є виявлення та стимулювання педагогічних працівників з високим рівнем професійної майстерності, які володіють методиками компетентнісного навчання і новими освітніми технологіями та сприяють їх поширенню.

Сертифікація складається з трьох етапів, що відбуваються послідовно один за одним, а саме із:

1) незалежного тестування учасників сертифікації (проводить Український та регіональні центри оцінювання якості освіти);

2) самооцінювання учасниками сертифікації власної педагогічної майстерності (проводить Державна служба якості освіти та її територіальні органи);

3) вивчення практичного досвіду роботи учасників сертифікації (проводить Державна служба якості освіти та її територіальні органи).

До кожного наступного етапу допускатимуться ті учасники, які успішно пройшли попередній.

Педагогічні працівники беруть участь у сертифікації виключно на добровільних засадах і можуть відмовитися від участі на будь-якому її етапі.

Цьогоріч у першому тестуванні фахових знань і вмінь педагогів цієї категорії братимуть участь 500 учителів. Окрім них, уже традиційно сертифікацію буде організовано для вчителів початкових класів (не більш ніж 1500 осіб), а також учителів математики та української мови і літератури, які забезпечують реалізацію нового Державного стандарту на першому циклі базової освіти (не більш ніж 1000 осіб кожної категорії).

Для Чернігівської області визначено квоту для вчителів початкових класів – 36, учителів математики – 28, учителів української мови і літератури – 28, учителі навчальних предметів та інтегрованих курсів громадянської та історичної освітньої галузі і/або освітньої галузі «Суспільствознавство» – 16.

Реєстрація для участі в сертифікації тривала від 15 до 30 січня 2024 року.

Незалежне тестування вчителів відбуватиметься у березні та вересні 2024 року. Розпочати підготовку до тесту можна заздалегідь, ознайомившись з прикладами тестів, які використовувались у попередні роки.

Відбуватиметься незалежне тестування у наступному порядку:

  • Педагоги початкових класів, математики та української мови та літератури, що викладають у 5–6 класах, пройдуть сертифікацію 9 березня 2024 року.
  • Оцінювання вчителів навчальних предметів історичної та громадянської галузі відбудеться 14 вересня 2024 року.

Варто зауважити, що обсяг сертифікаційного тесту для вчителів математики та початкових класів цьогоріч буде зменшено. А от тести для філологів не зміняться.

На виконання сертифікаційного тесту вчителям буде відведено 180 хвилин. За цей час учителі початкових класів та вчителі української мови й літератури мають виконати 90 завдань, а вчителі математики – 75 тестових завдань. Максимальна кількість балів, яку зможе набрати вчитель початкових класів, становить 94 бали. Для вчителів української мови та літератури максимальний бал становитиме 114, а для вчителів математики – 91 бал.

Учителі початкових класів та української мови та літератури під час тесту працюватимуть з завданнями двох типів, а вчителі математики – з завданнями трьох типів.

Учителі, які успішно пройдуть сертифікацію, отримуватимуть доплату в розмірі 20% до посадового окладу протягом строку дії сертифіката — трьох років.

Міністерство освіти і науки України готує зміни до порядку сертифікації, які унеможливлять дію двох сертифікатів одночасно, тобто сертифікат, отриманий останнім, почне діяти тільки з моменту, коли закінчиться дія попереднього.